How much will it cost to purchase chicken wire for a fence if 53 feet are needed and the fencing costs $4.71 per yard?
February 20th, 2023
It will cost $83.21.
First we need to convert the information to the same units.
1 yard is equal to 3 feet, so we can convert the cost per yard to cost per foot.
1 yard = 3 feet
$4.71/yard = 4.71/3 = $1.57/foot
$1.57/foot * 53 feet = .21
Don't use plagiarized sources. Get Your Custom Essay on
How much will it cost to purchase chicken wire for a fence if 53 feet are needed and the fencing costs $4.71 per yard?
Just from $13/Page